Източник: sCool Media
Какво е да тренираш като астронавт, да ръководиш мисия на Марс или да разработваш технологии за бъдещите космически изследвания? Възможностите са безкрайни, а пътят към тях започва от Space Camp Türkiye в Измир. Конкурсът отново отваря врати за ученици, готови да се потопят в необятния свят на науката и технологиите, съобщиха от Център за творческо обучение, организатор на инициативата.
Магията
„Това не е просто лагер, това е магия. Отиваш там като дете с мечта, а се връщаш с ясна цел“, казва Теа Венкова, ученичка от 2-ро училище в София.
„Научих се как да работя в екип, как да управлявам времето си и дори какво означава да мислиш като учен. Но най-вълнуващото беше, че всичко това се случваше в симулации, които те карат да се чувстваш като истински астронавт.“
Space Camp Türkiye, разположен в Измир, Турция, е един от двата младежки космически центъра в света, създадени по модел на NASA. Участниците се обучават чрез STEAM програма (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), а симулациите, в които участват, ги потапят в света на бъдещите космически изследвания.
„Още помня момента, когато за първи път влязох в симулатора за микрогравитация,“ казва Никол Тонкова от 51-во училище.
„Стоиш там, закачен за ремъци, и изведнъж всичко се променя. Движиш се по начин, който не може да се опише. Усетих какво е да си в космоса, макар и за кратко.“
Конкурсът за 2025
Тази година Space Camp Türkiye кани ученици на възраст 11-15 години да участват в конкурса, като представят свои творби по три вдъхновяващи теми:
- Апарат за изследване на вулканите на Йо: Как бихме могли да изследваме най-вулканичния спътник в Слънчевата система?
- Градина на Марс: Как да създадем условия за живот и растителност на Червената планета?
- Космическа олимпиада: Как биха изглеждали спортните игри в безтегловност?
„Темите тази година са изключително интересни,“ обяснява Диляна Георгиева, програмен мениджър на Space Camp Türkiye за България. „Например „Градина на Марс“ е не само научно предизвикателство, но и креативна задача. Как да създадеш условия за живот в една толкова враждебна среда? Това изисква въображение, знания и способност да мислиш нестандартно.“
Историите на участниците
„Още като дете, лежейки под звездите, си представях какво има там горе,“ разказва Никол. „Когато отидох в лагера, разбрах, че мечтите ми не са толкова далечни. Трябва само да бъда смела, упорита и да работя с други хора, за да ги постигна.“
Теа добавя: „Срещаш толкова различни хора от различни страни. В началото не познавах никого, но след няколко дни вече имах приятели, с които работехме като екип. Научих се да изразявам идеите си и да слушам другите. Това, което правиш в лагера, не е просто игра – то те учи как да бъдеш лидер.“
Как да участвате?
Участниците трябва да изберат една от трите теми и да подготвят творба – писмена или видео. Тази година за първи път се изисква и модел, който да визуализира идеята – било то физически или дигитален.
„Новото изискване за моделите е страхотно“ казва Диляна. „То кара учениците да мислят практически и да превърнат идеите си в нещо, което можем да видим и разберем.“
Кандидатстването става чрез попълване на онлайн форма на spacecamp.cct.bg, където трябва да се прикачат творбата и снимки или видео на модела. Крайният срок е 2 март 2025 г., а победителите ще бъдат обявени през април.
Space Camp Türkiye не е просто лагер – това е стъпка към бъдещето, казват организаторите. Програмата развива лидерски умения, вдъхновява за научни открития и показва, че дори най-смелите мечти могат да станат реалност, добавят те.
„Това е мястото, където разбираш какво можеш да постигнеш,“ казва Никол. „След лагера започнах да планирам как да стана астронавт. Записах всичките си цели в тетрадка и всяка година ги осъществявам една по една.“
Диляна обобщава: „Това е шанс за всяко дете да излезе извън границите на учебниците, да се потопи в науката и да мечтае. Космосът е близо – нужно е само любопитство и желание да учиш.“