История на Space Camp в България
➤ 2003 г. Заминават първи стипендианти от България в Space Camp Turkey.
➤ 2003 г. – 2005 г. В три поредни години Space Camp Turkey предоставя стипендии за ученици от 49 ОУ “Бенито Хуарес” в София. Ръководител на групата е Иглика Ангелова, учител по английски език в училището по това време, впоследствие съучредител на Център за творческо обучение.
➤ 2006 г. Провеждат се първи официални разговори между Space Camp Turkey и Иглика Ангелова, обсъжда се възможността за създаване на организация, която обучава деца и младежи в България (Център за творческо обучение).
➤ 2007 г. Учредява се Център за творческо обучение.
➤ пролетта на 2008 г. Обучители на Space Camp Turkey идват за пръв път в България, за да споделят ноу-хау и занятия с младия екип на Център за творческо обучение.
➤ април 2008 г. Първата група от 15 български учители са изпратени в космическия лагер, за да бъдат обучени от Space Camp Turkey.
➤ 2006 г. – 2008 г. Програмата включва участници от други училища. Заедно с учредяването на Центъра за творческо обучение стартира официалното сътрудничество между Space Camp Turkey и Център за творческо обучение.
➤ 2009 г. – 2011 г. Организира се конкурс за стипендия, започва формирането на мрежа от партньорски училища в България.
➤ 2009 г. Стипендиите за Space Camp Turkey се предоставят на конкурсен принцип и включват повече училища. За пръв път са информирани всички 28 Регионални инспекторати по образованието в България за конкурса.
➤ 2010 г. – 2011 г. Първите две издания на конкурса за стипендианти в Space Camp Turkey. Заминават две групи участници, като е направено възможно участието в Space Camp със заплащане на такса.
➤ 2012 г. – 2015 г. Създаване на мрежа от партньорски училища, спонсори, учители-поддръжници.
➤ 2016 г. Стартира целогодишната научна програма за партньорски организации и училища Partner School Science Program (PSSP) и Future Explorers Program (FEP). Провеждат се поредица от презентации и срещи в училища в София, Пловдив, Варна, Силистра и Русе заедно с представители на Space Camp Turkey.
➤ октомври 2016 г. Учредява се общността “Възпитаниците на Space Camp в България” и се организират редовни събития на общността.
➤ май 2017 г. Възпитаник на Space Camp Turkey Сезен Ходжа става вторият български тренер в Space Camp Turkey, където обучава деца и младежи от цял свят. Благодарение на нейния пример Space Camp приема български кандидатури за тренери.
➤ юни 2017 г. Община Пловдив и Център за творческо обучение провеждат паралелен конкурс за присъждане на две пълни стипендии, с които Oбщината и Центърът награждават две деца от град Пловдив.
➤ януари-април 2018 г. След поредица от официални срещи с кметове и представители на Oбщина Козлодуй, Силистра, Гоце Делчев и Първомай се учредяват още четири общински стипендии. Така през 2018 г. се провеждат общо пет паралелни конкурса и се присъждат единадесет пълни стипендии извън националния конкурс на програмата. С дарение от шест пълни стипендии се включват също “АЕЦ Козлодуй” ЕАД.
➤ април 2018 г. Координаторът на Space Camp за България д-р Гергана Райжекова представя лагера по време на събитието TEDxPlovdiv с TED talk на тема “Пътеводител към звездите”. TEDx презентацията вдъхновява писмо до омбудсмана на България Мая Манолова, написано от кандидат-участник в космическия лагер. В отговор на писмото г-жа Манолова кани Георги Кацаров за детски омбудсман на територията на град Пловдив.
➤ май 2018 г. Учредена е стипендия в сътрудничество със Sports Management Bulgaria Ltd със социалната мисия повече деца да стигнат до космическия лагер. Благодарение на социалната стипендия и участието на Симона Маркова в Space Camp Turkey президентът на Република България ген. Румен Радев кани нашия възпитаник на прием в Деня на Народните Будители.
➤ ноември 2018 г. Община Добрич се включва към общините в България, подкрепили със стипендии бъдещите лидери на България. През декември 2018 г. и януари 2019 г. същото правят Община Казанлък и Община Банско. През април 2019 г. към общините-партньори се включва и Община Хасково.
➤ 2019 г. Програмата Space Camp Turkey изживява своя върхова година изпълнена с няколко рекорди вкл. рекорден брой изпратени деца и младежи до Space Camp Turkey в една година – 104 на брой, рекорден брой общински стипендии от 11 общини-партньори и рекорден брой стипендии от дарители вкл. “АЕЦ Козлодуй ЕАД”. Възпитаникът на Space Camp Turkey Татяна Иванова обявява, че иска да е първата българка в Космоса.
➤ 6 януари 2020 г. Премиерата на документалния филм за космическия лагер и неговите възпитаници “Новите български космонавти” с режисьор Благой Цицелков е факт. Филмът, по идея на Център за творческо обучение, представя новата космическа младеж, която отново мечтае за космическа професия и желае България да се върне обратно в редиците на космическите нации.
➤ 8 април 2020 г. Възпитаниците на Space Camp Turkey Татяна Иванова от гр. Добрич и Георги Кацаров от гр. Пловдив изпращат отворено писмо до президента на РБългария ген. Румен Радев с искания за трети космонавт, както и страната ни да стане пълноправен член на Европейската Космическа Агенция (ESA). Писмото е подкрепено и споделено от първия български космонавт Георги Иванов в навечерието на празника на космонавтиката и авиацията, 12 април 2020 г.
➤ През 2020 г. се включват още три общини партньори, които подкрепят своите деца. За съжаление поради пандемичната обстановка Space Camp Turkey отменят всички свои международни програми за 2020 г.
➤ През 2021 г. се възобновява изпращането на групи в лагера каро се допускат всички участници класирали се и записали се в лагера през 2020 година.
➤ През 2022 г. програмата поставя нови рекорди – за първи път са сформирани 5 пълни групи със общо 179 участници от цялата страната. Те успяват да извоюват множество отборни отличия, както и индивидуални медали, сред които престижната награда Kaya Tuncer “Right Stuff” за изявен интерес в областта на науката и космонавтиката, спечелена от осмокласника Максим Стойчев, възпитаник на СУПНЕ “Фридрих Шилер”, гр. Русе. Медали за изключително представяне и лидерски качества ( Outstanding Camper) са присъдени на 15-годишните възпитанички на Софийската математическа гимназия “Паисий Хилендарски” (СМГ) Александрия Чальовски и Йоана Старкова, както и на Ивайло Манолов, на 12 години, от ЧОУ “Света София”.