Датата е 12 април 1961 г. Един руснак прави първата стъпка към невъзможното. Осем години след Юрий Гагарин, Нийл Армстронг оставя своя отпечатък върху лунната повърхност и произнася думите, които светът ще запомни завинаги: „Една малка крачка за човека – голям скок за човечеството.“„Една малка крачка за човека – голям скок за човечеството.“
Пътят към звездите е проправен и човекът може да продължи да крачи смело по него.
„Затова днес въпросът вече не е „дали“, а „кога“ и „как“, защото учебникът по мечтаене се пише от всеки от нас. В дадени моменти отдалечеността между желанието и действието може да ни се струва твърде голяма – равна дори на няколко хиляди светлинни години, колкото ни делят от заселването на Марс. Това обаче не трябва да ни плаши, защото светлинните години са единица за разстояние, а не за време и то намалява с толкова, с колкото се увеличава увереността ни, че можем да достигнем мечтата си. “
Така започва разказа си Гергана Райжекова – представител на Центъра за творческо обучение и координатор на една от програмите в него – Space Camp.
По тази програма всяка година 90 български деца заминават за космически лагер в Измир (Турция). Там, в рамките на една седмица, те се обучават в областите: физика, астрономия, роботика, астрофизика и биология.
„Това се случва веднъж годишно – лятото, когато е всъщност този международен лагер. Обстановката е копие на Международната Космическа станция. Има тренажори – като 1/6 гравитационния стол, където се учиш как да ходиш на Луната.Тренажорите са предоставени от НАСА и са реални, на които наистина се тренират астронавтите. По време на престоя си децата имат и среща и с истински астронавт, на когото могат да задават въпроси.“
– ни казва Гергана.
Условията, на които трябва да отговарят желаещите да се включат в това приключение са няколко – да бъдат на възраст от 9 до 15 години, да имат засилен интерес в областта на науката и да знаят английски език на сравнително добро ниво. Първата стъпка по пътя към мечтата пък започва с есе или видео есе, с което те трябва да впечатлят журито.
Защо Space Camp е важен за децата и как ги променя?
„Те просто попадат в една обстановка, която според мотото на Space Camp е свързана с „Обучение, работа в екип и технология“. Там те се запознават с много големи професионалисти, всеки в своята сфера, които работят в екип. Освен това Space Camp помага да се създадат едни пълноценни личности, които се развиват не само умствено, но и като емоционалност“ – обяснява координаторът на проекта.
Като потвърждение на думите си, че Space Camp образова не само ума, но и емоциите на младите хора, Гергана ни споделя историята на едно от момчетата в лагера.
„Едно от децата от миналогодишната група (Наско) беше много срамежлив. С него бяхме в Space Camp и го научих го да танцува „Макарена“. Казах му, че е като научно уравнение и просто следваш инструкциите. Тогава за първи път той танцува. Там, след заниманията, има барбекю вечери, в които всички се забавляват.“
Освен усвоените стъпки на „Макарена“, Наско получава и друго от програмата:
„Няколко месеца по-късно, срещайки Наско, той ми каза: „Госпожо, аз сега в момента съм в три проекта и започна да ми ги изброява. Знам, че искам да работя в Калифорния и с какво точно ще се занимавам. Това го разбрах след Space Camp. Там получих увереността, че мога да го направя.“
Гергана не може да каже с какво нашите момчета и момичета са по-добри от тези от другите страни, защото всички са в смесени отбори, а затова има много основателна причина:
„В космоса няма значение каква националност си. Там си човек и имаш определени задачи, които се решават екипно. Най-показателният пример е, че в момента знамето, което се вее на Луната е бяло. Заради радиацията избледнява американското знаме и всичко е бяло, т.е. в Космоса нямаме знамена. Ти си в една такава среда, в която, поглеждайки надолу към Земята не виждаш страни, не виждаш граници между държавите. Там по-скоро национализмът би пречил, защото не може да ти помогне нещо, което разделя, когато трябва да сте заедно.“
И все пак, дали днес мечтата да достигнеш звездите е наистина по-лесно постижима от преди и какви са нужните качества?
„Точно толкова трудно е, колкото и преди. Една от астронавтките разказа, че е кандидатствала 40 пъти. Толкова се впечатлих от думите й, че вече много често, когато представям програмата в различни училища, се обръщам към децата с думите „Вие можете ли да не се откажете 40 пъти от мечтата си?“ Обикновеният човек опитва веднъж и захвърля, но когато пред теб е примерът на човек, който 40 пъти се е борил за мечтата си, тогава?“
За българската реалност обаче програмата е скъпа – 1250 долара, а стипендиите, които Центърът за творческо обучение може да си позволи да раздаде за най-добрите есета са само 6 – 2 пълни и 4 частични. Как да се справят останалите 84 българчета, поели по пътя към звездите?
Скъпа е програмата и тя трябва да е скъпа, защото хубавите неща струват скъпо. Това обаче, не трябва да спира детето, ако то иска да замине, ако иска да отиде там. То трябва да подходи съвсем зряло и да събере своя екип, както астронавтът събира екипа си на земна или друга станция – родители, учители, община, спонсори, медии.
Гергана споделя, че има доста такива примери, в които деца, които нямат финансова възможност, събират „своя екип“ и успяват, а всички усилия си струват заради моменти като този:
„По време на барбекю вечерта спряха изведнъж цялата музика. Един от тренерите хвана микрофона и каза: „Погледнете сега нагоре към тази звезда, която бавно се движи по небосклона. Това е Международната Космическа Станция, която лети над нас. В момента там се намира астронавт, който преди е бил в Space Camp!“
Тогава всичко изглежда възможно, но само ако си достатъчно упорит, за да не се откажеш поне 40, а ако се наложи дори 400 пъти.
„Най-лесното е да спреш една мечта. Най-лесно е да кажеш „Не мога!“ Просто трябва да го искаш“-
завършва урока си по мечтаене Гергана Райжекова, припомняйки ни сякаш думите на американския предприемач Лео Бърнет, че когато се стремиш към звездите, може и да не достигнеш никоя, но поне няма да останеш с шепа кал в ръцете.
Всички желаещи да се включат, могат да открият повече подробности за програмата Space Camp на адрес: spacecamp.cct.bg